"Savam Rokiškiui" ir Rokiškio krašto muziejui sujungti į vieną maršrutą laisvės kovas bylojančius rajono paminklus pasiūlė Rokiškio rajono vietos veiklos grupės savanoriai. Maršrutas išbandytas 2016 m., kuomet birželio mėn. buvo minimos Lietuvoje 75-osios masinių trėmimų metinės. Tada į kelionę po laisvės kovas menančias vietas buvo pakviesti įvairaus amžiaus rajono gyventojai. Jie palaikė idėją, kad toks maršrutas yra reikalingas ir prasmingas ne tik per atmintinas dienas, bet nuolat veikiantis. Tada kilo projektinė mintis maršrutui kurti pasitelkti rajono gimnazistus.
Taigi, rugsėjo pabaigoje - spalio pradžioje projektas vykdomas visu pajėgumu, kuomet penkių Rokiškio rajono gimnazijų komandos, lydimos muziejininko Valiaus Kazlausko, apvažiavo Rokiškio rajone, įvairiose vietovėse, esančius XX. a. lietuvių laisvės kovas menančius paminklus - 12 objektų - paminklus, bunkerius, muziejus, kurie byloja apie Rokiškio krašto žmonių atkaklų priešinimąsi okupacijai. Gimnazistų komandos suformuotos iš jaunuolių, mėgstančių rašyti istorinius esė, fotografuoti ar turinčius gerus lietuvių/ anglų kalbėjimo gebėjimus.
Rokiškio Juozo Tumo Vaižganto savanoriai gimnazistai rugsėjo 26 dieną pirmieji leidosi XX a. Lietuvos laisvės kovų maršrutu po Rokiškio rajoną. Gimnazistus laisvės kovų maršrutu po Rokiškio rajoną lydėjo Rokiškio krašto muziejaus istorikas Valius Kazlauskas.
Apvažiavę objektus, visų Rokiškio rajono gimnazijų gimnazistai, dalyvaujantys projekte „Noriu byloti“, palankiai įvertino 6 valandų 130 km Lietuvos XX a. laisvės kovų maršrutą po Rokiškio rajoną. Iš 55 pateikusių užpildytas anonimines anketas, į klausimą, ar patiko 50 atsakė teigiamai, 5 nurodė, jog pusėtinai. Daugelis respondentų 49 taip pat nurodė, kad maršrutą rekomenduotų savo pažįstamui. Tačiau įdomu tai, kad daugelis projekto dalyvių netiki, kad žmogų gidą galėtų pakeisti elektroninis gidas – balsai pasiskirstė taip: galėtų pakeisti – 18, abejoja – 22, negalėtų pakeisti – 15. Gimnazistai taip pat pateikė keletą pastabų, kaip pagerinti kelionę: už maitinimą sutiktų mokėti iki 5 Eur sumą; keletas respondentų pavienių pastabų organizatoriams: per ilgas užsibuvimas prie vienų objektų ir todėl skubėjimas lankant kitus; nuovargis dėl per didelio informacijos srauto ir siūlymas skaidyti maršrutą į dvi dalis arba mažinti lankytinų objektų skaičių.
Spalį projekto „Noriu byloti“ organizatorius pasiekė maršruto „XX a. Lietuvis laisvės kelias: šešios valandos po Rokiškio rajoną lankstinukas ir plakatas.
Abu leidiniai dvikalbiai (lietuvių ir anglų kalbos), kad maršruto populiarintojams - gimnazijoms ir VšĮ „Savas Rokiškis“, - būtų patogu istorija dalintis ne tik su savo partneriais Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Gimnazistų, dalyvaujančių projekte „Noriu byloti“, kūrybinius gebėjimus paskutinėmis spalio savaitėmis vertino projekto partneriai - ekspertai: fotografijas – dailininkė, dizainerė Vaiva Kirstukienė (VšĮ „Kultūros inovacijos“), diktorius - režisierė Neringa Danienė (VšĮ „Kultūros inovacijos“) bei dainų kūrėja ir atlikėja Vilija Urbonienė. Projektą vykdo „Savas Rokiškis“ kartu su Rokiškio rajono gimnazijomis.
Analizė, kodėl vienos nuotraukos įtraukia į temą, prie kitų žiūrovo akis neužsibūna, kaip fotografuoti, kad būtų pasiektas laukiamas rezultatas – bylojanti nuotrauka, - štai tokios neformalios pamokos teko projekto dalyviams fotografams. Kartu per šiuos susitikimus buvo atrinktos nuotraukos ir foto parodai, kuri netrukus pradės savo kelionę po gimnazijas.
Diktoriams eksperčių pastabos buvo apie raiškųjį skaitymą, apie diktoriui privalomą gebėjimą suprasti skaitomą tekstą ir norą jį perteikti kitam. Pateiktos rekomendacijos, kaip tobulinti dikciją. Daugiausia laiko skirta individualiam darbui su kiekvienu diktoriumi.
Dainų kūrėja ir atlikėja Vilija Urbonienė gimnazistus skatino pajusti žodį ir mintį.
Lapkritį projekto „Noriu byloti“ gimnazistų foto paroda „XX a. Lietuvos laisvės kelias: šešios valandos po Rokiškio rajoną“ pradėjo savo kelionę po gimnazijas. Pirmieji savo darbus pamatė Pandėlio fotografai.
Gimnazistai, dirbantys prie „Noriu byloti“ projekto lapkritį įrašinėjo maršruto paminklų istorijas, poetinius tekstus.
Gruodžio 8 d. nuo 15 val. projekto "Noriu byloti" dalyviai susitiko renginyje - interaktyvioje diskusijoje. Į diskusiją įsitrauktėvisi, kam įdomi Lietuvos laisvės kovų ir Rokiškio krašto istorija. Renginys vyko Rokiškio krašto muziejuje (menėje). Su bendruomene padiskutuoti XX a. Lietuvos laisvės kovų temomis atvyko istorikai: Teresė Gailiūnienė, Algis Kazulėnas, Egidijus Vilimas, Gintaras Vaičiūnas, Valius Kazlauskas. Aktyviai į diskusijas įsijungė visuomenės veikėjai: Rokiškio krašto garbės piliečiai muziejininkas Andrius Dručkus ir Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus koordinacinės tarybos pirmininkas Algis Narutis, dalyvavo Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės viršininko pavaduotojas Gaudentas Aukštikalnis, Sąjūdžio Rokiškio skyriaus pirmininkas Leonas Jankauskas, savivaldybininkai, Rokiškio rajono kaimo bendruomenių atstovai, ir kiti žmonės, besidomintys krašto istorija.
Apibendrindamas maršruto XX a. Lietuvos laisvės kelias: šešios valandos po Rokiškio rajoną“ gimimą ir perspektyvą jo gidas Valius Kazlauskas pakvietė pedagoginę visuomenę susitarti ir įtraukti maršrutą į mokymo programą, nes joks kitas rajonas negali taip įtaigiai, gyvai pateikti Lietuvos kovų istorijos, kaip Rokiškio
Per projekto „Noriu byloti“ renginį projekto dalyviai gimnazistai už savanorystę projekte apvilkti šviesą atspindinčiomis liemenėmis su maršruto „Lietuvos laisvės kovų maršrutas“ pavadinimu.
Savanoriai ne tik saugiau galės judėti tamsiu paros metu, bet ir reklamuos pačių sukurtą maršrutą. Mažomis, bet taip pat pėsčiųjų saugumą kelyje palaikančiomis dovanėlėmis - atšvaitais renginio dalyvius paskatino Lietuvos kelių direkcija. Atšvaito paveikslėlyje atvaizduota svarbiausia kitų metų žinia – Lietuvos nepriklausomybės 100 -metis.
Projektas „Noriu byloti“ vyksta 2017 metų rugpjūčio 25 d. - gruodžio 31 d. Jį remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros ministerija, Rokiškio rajono savivaldybė. Per projektą, naudojant neformalaus švietimo metodus, gimnazistai kuria XX. a. Lietuvos nepriklausomybės kovų audio maršrutą Rokiškio krašte ir foto parodą. Projekto draugai: Rokiškio rajono vietos veiklos grupė, VšĮ "Kultūros inovacijos", Rokiškio krašto muziejus, dainų kūrėja ir atlikėja Vilija Urbonienė, režisierė Neringa Danienė, muziejininkas Valius Kazlauskas ir visos penkios Rokiškio rajono gimnazijos.